logo ladaskoda logo2

Nová ŠKODA OCTAVIA

OCTAVIA je srdcom, ikonickým modelom a zároveň najpredávanejším modelom značky ŠKODA.

Pri príležitosti 60. výročia predstavuje spoločnosť ŠKODA AUTO novú verziu svojho bestselleru. Štvrtá generácia vozidla ŠKODA OCTAVIA narástla vo všetkých rozmeroch a je tak dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie. Ponúka tiež ešte väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky ŠKODA pôsobí OCTAVIA ešte emotívnejšie. Úplne nový koncept interiéru kombinuje skvelú funkčnosť a jedinečný priestor s kvalitnými materiálmi a premyslenými dizajnovými prvkami. Inovačnú silu značky ŠKODA v triede kompaktných vozidiel potvrdzuje mnoho nových možností konektivity a asistenčných systémov. Vozidlo tiež ponúka veľmi dobrý pomer ceny a úžitkovej hodnoty a špičkovú kvalitu, typickú pre vozidlá ŠKODA.

 

 


Emotívny vzhľad vozidla, zväčšené rozmery

Nová ŠKODA OCTAVIA dostala úplne nový vzhľad, tvorený novým predným nárazníkom a novými, ostro rezanými prednými svetlometmi. Zväčšená dĺžka a šírka zvýrazňujú sebavedomý charakter tohto kompaktného vozidla. V porovnaní s treťou generáciou narástla dĺžka vozidla ŠKODA OCTAVIA COMBI štvrtej generácie o 22 mm na 4 689 mm. Šírka narástla o 15 mm na 1 829. Dĺžka verzie liftback je o 19 mm väčšia, keď meria 4 689 mm, šírka narástla o 15 mm na 1 829 mm. Rázvor činí 2 686 mm. Pretiahnutú siluetu vozidla zvýrazňuje novo tvarovaný, plochý strešný nosič. Až 19 palcové kolesá z ľahkej zliatiny dodávajú vozidlu dynamický vzhľad.

OCTAVIA patrí k vozidlám s najlepšou aerodynamikou na svete

Nový dizajnový jazyk je základom atraktívneho vzhľadu vozidla ŠKODA OCTAVIA, ale tvarové riešenie súčasne prispieva k výbornej aerodynamike. Verzia liftback vykazuje súčiniteľ odporu vzduchu cx od 0,24, karosérie modelu OCTAVIA COMBI dosahuje súčinitele odporu vzduchu cx od 0,26. Nová OCTAVIA tak patrí k vozidlám s najlepšou aerodynamikou na svete. Aerodynamické vlastnosti karosérie prispievajú k nízkym hodnotám emisií CO2 a spotreby paliva.

    

Prvý model OCTAVIA s full LED Matrix svetlometmi

Nižšie predné svetlomety aj zadné svetlá využívajú modernú LED technológiu. Významnou novinkou ponúkanou vo vrcholnej verzii modelu OCTAVIA sú fullLED Matrix svetlomety. Svetelný kužeľ sa v tomto prípade skladá z niekoľko nezávisle ovládaných segmentov. Kamera s inteligentnou technológiou v čelnom skle rozpozná vozidlá idúce v protismere, ako aj v rovnakom smere, či osoby a objekty s reflexnými prvkami, a jednotlivé segmenty vypína, aby nedošlo k oslneniu. To umožňuje mať neustále rozsvietené diaľkové svetla a významne tak zlepšiť osvetlenie priestoru pred vozidlom bez toho, aby boli oslepení ostatní vodiči. Vodiča víta animovaná funkcia Coming/Leaving Home, do ktorej sú zapojené aj full LED zadné svetla. Tie majú navyše dynamické smerové svetlá, ktoré sa objavujú vôbec po prvýkrát vo vozidla ŠKODA OCTAVIA.

Nový koncept interiéru s veľkorysým priestorom

Nová ŠKODA OCTAVIA ponúka ešte veľkorysejší vnútorný priestor, než na ktorý sú zákazníci zvyknutí. Priestor pred kolenami cestujúcich na zadných sedadlách narástol o 78 mm. Objem najväčšieho batožinového priestoru vo svojej triede narástol u modelu OCTAVIA COMBI na 640 l, u verzie liftback na 600 l. Úplne nový je aj interiér vozidla OCTAVIA. Nový, dvojramenný volant má ozdobnú lištu v chromovanom prevedení.

Multifunkčná verzia volantu ponúka ovládanie celkom 14 rôznych funkcií pomocou tlačidlo a nových otočných ovládačov v chromovanom prevedení.

 

Nový dizajn ma tiež stredová konzola, výplne dverí a prístrojová doska, ktorá je rozdelená do niekoľkých horizontálnych úrovní a spolu s kontrastnou, farebnou plochou pod veľkou, samostatne stojacou centrálnou multifunkčnou obrazovkou kopíruje tvar masky chladiča. Vôbec po prvýkrát ponúka OCAVIA ergonomické sedadlá, ktoré sú veľmi šetrné k chrbtu a ktoré ponúkajú na prianie vyhrievanie, masážnu funkciu a tiež funkciu ventilácie. Športové sedadlá, ktoré sú ponúkané na prianie, sú potiahnuté veľmi priedušnou látkou ThermoFlux. Nová OCTAVIA ponúka na prianie tiež trojzónovú klimatizáciu Climatronic. Bezkľúčový systém otvárania KESSY je teraz možné použiť pre všetky štyri dvere.

 

Nová OCTAVIA bude po uvedení na trh ponúkaná vo výbavových stupňoch Active, Ambition a Style. V priebehu roku 2020 doplní ponuku robustná OCTAVIA SCOUT a športová OCTAVIA RS.

 

Novinky: head-up displej a dva displeje vo veľkosti 10"

OCTAVIA je prvý model značky ŠKODA, ktorý ponúkne tzv. head-up displej. Head-up displej zobrazuje dôležité informácie, ako napríklad rýchlosť alebo údaje z navigácie, priamo na čelnom skle v zornom poli vodiča. Vodič tak môže čítať tieto informácie bez toho, aby musel odvracať pozornosť od diania na ceste.

 

Infotainment systémy nového modelu ŠKODA OCTAVIA ponúknu na želanie služby streamovania rádia a televízie a tiež úplne bezdrôtové prepojenie smartfónu pomocou bezdrôtovej SmartLink+ technológie. Média alebo USB pamäťové disky je možné prepojiť s infotainment systémom priamo pomocou dvoch predných USB-C konektorov, celkovo môže byť vo vozidle až päť USB-C konektorov. Na želanie je tiež v ponuke 230 V zásuvka vzadu. Skvelý zvuk zaisťuje akustický vyladený interiér a nový Sound System Canon, ktorý je ponúkaný na želanie.

 

Virtuálny Kokpit nového modelu OCTAVIA bol vylepšený. Obrazovka najnovšej generácie digitálneho, individuálne konfigurovateľného Virtuálneho Kokpitu má uhlopriečku 10". Tiež jeho ovládanie je užívateľsky prívetivejšie. Vodič môže voliť zo štyroch základných režimov zobrazení – Basic, Classic, Navigácia a Asistenčné systémy – a zobrazovaný obsah nastavovať ovládacími tlačidlami multifunkčného volantu. Novinkou je tiež možnosť zobraziť mapu navigácie v dvoch rôznych režimoch priblíženia na Virtuálnom Kokpite a displeji infotainment systému, ktorý ma uhlopriečku až 10". Pomocou integrovanej spodnej lišty v obrazovke infotainment systému je možné ovládať klimatizáciu. Pomocou novej dotykovej lišty pod displejom infotainment systému je možné jedným prstom ovládať hlasitosť a dvoma prstami približovať alebo odďaľovať mapu navigácie.


Automatická prevodovka DSG so systémom shift-by-wire

Nová OCTAVIA je vôbec prvý model značky ŠKODA, ktorý ponúka ovládanie automatickej prevodovky DSG systémom shift-by-wire. Radenie prevodových stupňov tak neprebieha mechanicky, ale elektronicky. Miesto známe voliacej páky automatickej prevodovky DSG sa tak v stredovej konzole vozidla OCTAVIA nachádza nový ovládací modul s malým prepínačom, ktorým vodič volí režimy R (spätný chod), N (neutrál) a D/S (štandardný režim Drive/športový režim), ako aj tlačidlo parkovacieho módu P.

 

Po prvýkrát sú v ponuke inovatívne asistenčné systémy, ako napríklad Asistent vyhýbania alebo Varovanie pri vystupovaní z vozidla

Štvrtá generácia modelu OCTAVIA ponúka mnoho asistenčných systémov. Niektoré z nich sú vo vozidle značky ŠKODA použité vôbec po prvýkrát. Nový Asistent vyhýbania pomáha vodičovi miernym zásahom do riadenia v prípade hroziacej zrážky s chodcom, cyklistom alebo iným vozidlom a kontrolovaným vybočením vozidla tak pomáha predchádzať nehodám. Funkcia Varovanie pri vystupovaní z vozidla zobrazuje vodičovi pred otvorením dverí, keď sa zozadu blíži iné vozidlo alebo cyklista. Pomocou funkcie Detekcia rukou kontroluje vozidlo, či má vodič permanentne ruky na volante, alebo vie zistiť v prípade zdravotnej indispozície, že vodič vozidlo neovláda. V prípade núdzovej situácie vie Emergency Assist vozidlo zastaviť.

   

 

Správa a obrázky boli prevzaté od ŠKODA AUTO Slovensko.

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby